Domácí audio z PC

Jelikož jsem středně velký fanda do poslechu muziky a na zvuk jsem náročný, časem jsem si vybudoval z pokoje celkem příjemnou poslechovou místnost. Základem všeho je PC se zvukovkou SoundBlaster Live! 5.1, která má analogový výstup na 6 repro (2× přední, 2× zadní a střed+subwoofer).

Hodně dlouho jsem využíval jen přední stereo v kombinaci se zesilovačem Transiwatt TW40 Junior a reprobednami Sony, ale ještě pořád tomu  něco chybělo, chtěl jsem využít celý potenciál karty, která umí třeba ve hrách prostorový zvuk (rozkládat skutečně do čtyř beden). Štěstí mi přihrálo do cesty další dvě Sony bedny, které jsem pasoval na zadní stereo a výkon do nich hnal starobylým zesilovačem/tunerem WEGA, který tak hezky sestrojili němečtí soudruzi. Měl ovšem rozbitý přepínač vstupů, takže jsem z mého starodávného otce vyžebral druhý exemplář výtečného Transiwatta ve velmi zachovalém stavu a hraje to, takříkajíc, „jedna píseň“.

Všechny mé zvukovky

Karet jsem za svou více než desetiletou kariéru pár doma vystřídal, jen tak sám sobě pro zajímavost si je zkusím vyjmenovat:

Domácí kino a receiver

Svého času proběhl i pokus o digitalizaci, ale vůbec to nedopadlo dobře, už teď vím, že moderní digi zesilovače v mně dostupné cenové kategorii mi vůbec nevyhovují, produkují plochý zvuk, hlasitost a korekce bývá omezena na předem daný interval (například +-9 kroků).. Skutečně mám raději, když otočím na starém křápu potenciometrem a on mi ten zvuk dá a neotravuje žádnými hláškami na displeji.

Modernizace zvukové karty

I po letech provozu Sound Blaster Live! 5.1 jsem si chtěl zkusit, co nového přináší moderní Creative zvukovky a zakoupil jsem si na Aukru za pár stovek novou X-fi Xtreme Audio. Až posléze jsem zjistil to, co píše Radek Hulán (tentokrát musím souhlasit) nebo Jimmy na svém smetišti, a to sice to, že tato karta vůbec není X-fi. Není postavena na výkonném procesoru jako ostatní modely z rodiny. Po kratším průzkumu situace jsem nahlédl, že v každé rodině karet od Creative najdeme aspoň jeden model, který do té které rodiny nepatří:

Sluší se podotknout, že zvukově nejsou nejhorší, rozlišení je poměrně slušné a stále nabízejí více, než integrované čipy Via či Realtek na základních deskách. Běžně se ovšem ze specifikací v e-shopech a v produktových listech zákazník nedozví, že si nekupuje plnohodnotnou kartu s akcelerací.

Další odkazy:


Přední stereo

Zadní stereo

2× zesilovač

Karta