Domácí audio z PC
Jelikož jsem středně velký fanda do poslechu muziky a na zvuk jsem náročný, časem jsem si vybudoval z pokoje celkem příjemnou poslechovou místnost. Základem všeho je PC se zvukovkou SoundBlaster Live! 5.1, která má analogový výstup na 6 repro (2× přední, 2× zadní a střed+subwoofer).
Hodně dlouho jsem využíval jen přední stereo v kombinaci se zesilovačem Transiwatt TW40 Junior a reprobednami Sony, ale ještě pořád tomu něco chybělo, chtěl jsem využít celý potenciál karty, která umí třeba ve hrách prostorový zvuk (rozkládat skutečně do čtyř beden). Štěstí mi přihrálo do cesty další dvě Sony bedny, které jsem pasoval na zadní stereo a výkon do nich hnal starobylým zesilovačem/tunerem WEGA, který tak hezky sestrojili němečtí soudruzi. Měl ovšem rozbitý přepínač vstupů, takže jsem z mého starodávného otce vyžebral druhý exemplář výtečného Transiwatta ve velmi zachovalém stavu a hraje to, takříkajíc, „jedna píseň“.
Všechny mé zvukovky
Karet jsem za svou více než desetiletou kariéru pár doma vystřídal, jen tak sám sobě pro zajímavost si je zkusím vyjmenovat:
- Sound Galaxy NX Pro 16 — úplně první věc, která vydávala lepší zvuk, než PC Speaker. Éra DOSu a Windows 3.11
- Gravis UltraSound PnP — sen každého sledovače tehdejší demoscény, hardwarová akcelerace, wavetable MIDI, čistý zvuk, červený šik cuprextit (nevídáno!). Bohužel odešla velmi záhy, protože na ní nikdo nehodlal vyrobit ovladače pro Windows 95
- Sound Blaster AWE32 — ten se válel doma u Aleše v prachu na zemi, tak jsem si ho doživotně zapůjčil. Hrál pěkně, to ano, ale jen do té doby, než vyhořel. Ano, skutečně toto je jediná zvukovka, kterou jsem zažil na vlastní uši vyhořet, bohužel jsem zrovna měl na hlavě sluchátka, takže nic moc hudební zážitek to nebyl.
- Sound Blaster AWE64 — jsem si už koupil krásný nový, Creative stále udržoval vysokou kvalitu převodníků, takže zvuk byl čistý. Dokonce měl výstup zesílený a nezesílený, takže se daly připojit čtyři bedničky. Nejednalo se o prostorový zvuk, ale rozkopírované stereo, nicméně už tehdy se mi to tuze líbilo. Mám jí schovanou dodnes.
- Sound Blaster Live! Value — veliká rána na trhu se zvukovkami, silný EMU 10k1 čip, který dovedl nezávisle zpracovávat signál z mnoha zdrojů, úplný prostorový zvuk na 4 bedny, no páni jo!
- Sound Blaster Live! 5.1 — dodnes hraje jako víno, jen už nikdo z Creativu nesáhl 6 let na ovladače a v některých hrách už trošku zlobí. Ale hraje.
Domácí kino a receiver
Svého času proběhl i pokus o digitalizaci, ale vůbec to nedopadlo dobře, už teď vím, že moderní digi zesilovače v mně dostupné cenové kategorii mi vůbec nevyhovují, produkují plochý zvuk, hlasitost a korekce bývá omezena na předem daný interval (například +-9 kroků).. Skutečně mám raději, když otočím na starém křápu potenciometrem a on mi ten zvuk dá a neotravuje žádnými hláškami na displeji.
Modernizace zvukové karty
I po letech provozu Sound Blaster Live! 5.1 jsem si chtěl zkusit, co nového přináší moderní Creative zvukovky a zakoupil jsem si na Aukru za pár stovek novou X-fi Xtreme Audio. Až posléze jsem zjistil to, co píše Radek Hulán (tentokrát musím souhlasit) nebo Jimmy na svém smetišti, a to sice to, že tato karta vůbec není X-fi. Není postavena na výkonném procesoru jako ostatní modely z rodiny. Po kratším průzkumu situace jsem nahlédl, že v každé rodině karet od Creative najdeme aspoň jeden model, který do té které rodiny nepatří:
- Do rodiny Live! prakticky nepatří nejpozději uvedená Live! 24bit, která neobsahuje čip EMU 10k1, ale nevýkonný CA-0106. Nedokáže tedy hardwarově zpracovávat DSP a EAX efekty.
- Do rodiny Audigy prakticky nepatří levné Audigy SE, Audigy HD SE a Audigy LS. I tyto hnusoby obsahují jen CA-0106 a vše nechávají ke zpracování hlavnímu procesoru.
- Do rodiny X-fi nepatří X-fi Xtreme Audio z úplně stejných důvodů, jako karty výše uvedené.
Sluší se podotknout, že zvukově nejsou nejhorší, rozlišení je poměrně slušné a stále nabízejí více, než integrované čipy Via či Realtek na základních deskách. Běžně se ovšem ze specifikací v e-shopech a v produktových listech zákazník nedozví, že si nekupuje plnohodnotnou kartu s akcelerací.
Další odkazy:
- Wikipedia o Sound Blasterech
- Wikipedia o SB Live! rodině
- Wikipedia o SB Audigy rodině
- Wikipedia o SB X-fi rodině
Přední stereo
- Typ: SONY SS-MB300 třípásmové
- Výškový repro: 1×25mm
- Středový repro: 1×75mm
- Bass: 1×200mm
- Basreflex: ano
- Maximální zatížení: 120W
- Frekvenční rozsah: 50Hz-50kHz
- Magnetické stínění: ano
- Odnímatelný přední panel: ano, černý
- Impedance: 8 Ω
- Váha: 5,5 kg
- Rozměry (výška, hloubka, šířka): 530×240×230 mm
- Barevné provedení: černá
- Uvedeno na trh: 2002
Zadní stereo
- Typ: SONY SS-S3 třípásmové
- Výškový repro: 1×28mm kopulový
- Bass: 1×150mm kónický
- Sub-bass: 1×150mm kónický
- Basreflex: ano
- Magnetické stínění: ano
- Odnímatelný přední panel: ano, šedý
- Jmenovitá impedance: 6 Ω
- Váha: 7,3 kg
- Rozměry (výška, hloubka, šířka): 470×265×235 mm
- Barevné provedení: imitace hnědého dřeva
2× zesilovač
- Typ: Transiwatt TW 40 Junior
- Výrobce: Hifi/elektroakustika ČSSR
- Napájení: 220V 50Hz 96VA
- Výkon: 2x20W
- Vstupy: Gramofon, radio, universal, magnetofon (4xDIN)
- Výstupy: levé a pravé repro (reprokonektory) 4-8W, sluchátka (DIN)
- Korekce: hlasitost, symetrie levý/pravý kanál, basy, výšky
- Přepínače: mono/stereo, vstupy, on/off, magnetofon, sluchátka
- Provedení: umělý čelní panel, umakartová imitace dřeva, kovová konstrukce uvnitř
- Koncept konstrukce: Jiří Janda
- Ke stažení: schéma
Karta
- Typ: Sound Blaster Live! 5.1
- Výrobce: Creative labs
- Připojení: PCI sběrnice
- Vstupy: line-in+mic 3,5mm jack, AUX-IN, CD-IN, PCspeaker, CD-SPDIF
- Výstupy: přední stereo+zadní stereo+sw/střed analog 3,5mm jack, digitální výstup pro Dolby Digital 5.1 nebo PCM 2.0
- Chip: EMU10k1TM
- Software: mixér hlasitosti všech vstupů a výstupů, korekce basy+výšky, EAX 1
- Provedení: cuprextit černý